| Band | 5G (subject to sim card compatibility) / 4G / LTE |
| Dimension | Height 162.60mm | Width 77.60mm | Thickness 7.75mm | Weight 192g |
| Processor Type | MediaTek Dimensity 7300 Max 5G Chipset |
| RAM | 12GB LPDDR4X |
| Internal Storage | 256GB | 512GB UFS3.1 |
| Display (inches) | 6.78 inches AMOLED FHD+, Refresh Rate Maximum 144Hz, Normal 600nit (The setting bar can increase the brightness to 1000nit) ; HBM:1400nit; |
| Resolution (px) | 1272×2772 Pixels |
| Rear Camera | Ultra-wide angle: 8MP; f/2.2; FOV 112°; 5P lens | Wide angle: 200MP; f/1.8; FOV 84°; 6P lens; AF Supported; Supports 2-axis OIS |
| Front Camera | 50MP |
| Operating System | realme UI 7.0 |
| Sim | Dual SIM |
| Battery Capacity | 7000mAh, 80W Ultra Charge |
| What’s In The Box | Phone x 1, Charger x 1, USB Data Cable x 1, SIM Ejector Tool x 1, Protective Case x 1, Quick Guide x 1 |
![REALME-16-PRO_ORCHID-PURPLE (1) realme 16 Pro [12GB RAM | 256GB/512GB ROM]](https://pakaidulu.directd.com.my/wp-content/uploads/2026/04/REALME-16-PRO_ORCHID-PURPLE-1-600x600.jpg)
![REALME-16-PRO_PEBBLE-GREY (1) realme 16 Pro [12GB RAM | 256GB/512GB ROM]](https://pakaidulu.directd.com.my/wp-content/uploads/2026/04/REALME-16-PRO_PEBBLE-GREY-1-600x600.jpg)
realme 16 Pro [12GB RAM | 256GB/512GB ROM]
RM1,599.00 – RM2,058.00
| STORAGE | 256GB, 512GB |
|---|---|
| COLOUR | Purple, Grey |
| KAIZEN SCREEN PROTECTOR | None, Stage 1 – Clear, Stage 2 – Clear, Stage 2 – Matte, Stage 2 – Blue Ray, Stage 3 – Clear, Stage 3 Privacy |
You may also like…
-

Kaizen Screen Protector for Smartphones only
RM39.00 – RM159.00

![REALME-16-PRO_ORCHID-PURPLE (1) realme 16 Pro [12GB RAM | 256GB/512GB ROM]](https://pakaidulu.directd.com.my/wp-content/uploads/2026/04/REALME-16-PRO_ORCHID-PURPLE-1-100x100.jpg)
![REALME-16-PRO_PEBBLE-GREY (1) realme 16 Pro [12GB RAM | 256GB/512GB ROM]](https://pakaidulu.directd.com.my/wp-content/uploads/2026/04/REALME-16-PRO_PEBBLE-GREY-1-100x100.jpg)
![realme-c55-rainy-night (4) realme C55 [64MP Champion Camera | 256GB Champion Memory]](https://pakaidulu.directd.com.my/wp-content/uploads/2023/06/realme-c55-rainy-night-4-300x300.jpg)
![0049755_new-xiaomi-redmi-a1-8mp-dual-camera-5000mah-battery Xiaomi REDMI A1 [2GB RAM | 32GB ROM] 8MP DUAL CAMERA | 5000mAh Battery](https://pakaidulu.directd.com.my/wp-content/uploads/2023/06/0049755_new-xiaomi-redmi-a1-8mp-dual-camera-5000mah-battery-300x300.jpeg)
![realme-Narzo-50A-Flash-Black (1) realme narzo 50A PRIME [4GB RAM | 128GB ROM]](https://pakaidulu.directd.com.my/wp-content/uploads/2023/06/realme-Narzo-50A-Flash-Black-1-300x300.jpg)

Reviews
There are no reviews yet.