| Band | 4G / LTE |
| Dimension | 154.96 mm (H) x 245.2 mm (W) x 7.35 mm (D) |
| Processor Type | Kirin 710A |
| RAM | 4 GB |
| Internal Storage | 128GB |
| Card Slot | Yes, MicroSD up to 512GB |
| Display (inches) | 10.4″ |
| Resolution (px) | 2000 x 1200 |
| Rear Camera | 13 MP |
| Front Camera | 8 MP |
| Operating System | Harmony OS 2 (No GMS / Google Apps) |
| Battery Capacity | 7250 mAh battery |
| Warranty | 1 Year by Huawei Malaysia |
| Remarks | It comes with Android but with no Google Mobile Services (GMS). Means the android os without Google apps such as playstore, google maps, contacts, youtube, etc. Alternatively, you can download apps from Huawei AppGallery. |
![0049881_huawei-matepad-104-2022-4gb-ram-128gb-rom HUAWEI MatePad 10.4 2022 [4GB RAM | 128GB ROM]](https://pakaidulu.directd.com.my/wp-content/uploads/2023/07/0049881_huawei-matepad-104-2022-4gb-ram-128gb-rom-600x600.jpeg)
![0049880_huawei-matepad-104-2022-4gb-ram-128gb-rom HUAWEI MatePad 10.4 2022 [4GB RAM | 128GB ROM]](https://pakaidulu.directd.com.my/wp-content/uploads/2023/07/0049880_huawei-matepad-104-2022-4gb-ram-128gb-rom-600x600.jpeg)
HUAWEI MatePad 10.4 2022 [4GB RAM | 128GB ROM]
RM1,299.00 – RM1,499.00
ORIGINAL set, comes with a 1 year warranty by Huawei Msia
| COLOR | Matte Grey |
|---|---|
| VARIANT | Wifi, LTE |

![0049881_huawei-matepad-104-2022-4gb-ram-128gb-rom HUAWEI MatePad 10.4 2022 [4GB RAM | 128GB ROM]](https://pakaidulu.directd.com.my/wp-content/uploads/2023/07/0049881_huawei-matepad-104-2022-4gb-ram-128gb-rom-100x100.jpeg)
![0049880_huawei-matepad-104-2022-4gb-ram-128gb-rom HUAWEI MatePad 10.4 2022 [4GB RAM | 128GB ROM]](https://pakaidulu.directd.com.my/wp-content/uploads/2023/07/0049880_huawei-matepad-104-2022-4gb-ram-128gb-rom-100x100.jpeg)
![Galaxy Tab S7 WiFi Sliver Samsung Galaxy Tab S7 WiFi [6GB RAM | 128GB ROM]](https://pakaidulu.directd.com.my/wp-content/uploads/2023/07/Galaxy-Tab-S7-WiFi-Sliver-300x300.png)
![0049882_huawei-matepad-pro-11-available-now-get-freebies MatePad Pro 11" [8GB RAM | 128GB/256GB ROM]](https://pakaidulu.directd.com.my/wp-content/uploads/2023/07/0049882_huawei-matepad-pro-11-available-now-get-freebies-300x300.png)
![lenovo-tab-m10-plus-3rd-gen-4gb-ram-128gb-rom LENOVO TAB M10 Plus 3rd Gen [4GB RAM | 128GB ROM]](https://pakaidulu.directd.com.my/wp-content/uploads/2023/07/lenovo-tab-m10-plus-3rd-gen-4gb-ram-128gb-rom-300x300.jpeg)
![0051247_honor-pad-8-6gb-ram-128gb-rom-free-honor-flip-cover HONOR Pad 8 [6GB RAM | 128GB ROM]](https://pakaidulu.directd.com.my/wp-content/uploads/2023/07/0051247_honor-pad-8-6gb-ram-128gb-rom-free-honor-flip-cover-300x300.png)
Reviews
There are no reviews yet.