| Band | 4G / LTE |
| Dimension | 257.67*169.22*7.9mm, weight 498g |
| Processor Type | MediaTek Helio G80 |
| RAM | 4GB RAM (Up to 8GB RAM) | 8GB RAM (Up to 16GB RAM) |
| Internal Storage | 128GB | 256GB |
| Display (inches) | 11″ FHD+ LCD, 60Hz, 440 nits |
| Resolution (px) | FHD+ 1200*1920 |
| Rear Camera | 8 MP |
| Front Camera | 5 MP |
| Operating System | AndroidTM 15 |
| Sim | 1 Nano SIM + Micro SD |
| Battery Capacity | 7200mAh, Charging* 10W |
![INFINIX-XPAD-30E_FOREST-GREEN Infinix Xpad 30E [4GB+128GB | 8GB+256GB] Pre-order ETA: Next week](https://pakaidulu.directd.com.my/wp-content/uploads/2026/04/INFINIX-XPAD-30E_FOREST-GREEN-600x600.jpg)
![INFINIX-XPAD-30E_DREAM-PURPLE Infinix Xpad 30E [4GB+128GB | 8GB+256GB] Pre-order ETA: Next week](https://pakaidulu.directd.com.my/wp-content/uploads/2026/04/INFINIX-XPAD-30E_DREAM-PURPLE-600x600.jpg)
![INFINIX-XPAD-30E_DEEP-BLUE (1) Infinix Xpad 30E [4GB+128GB | 8GB+256GB] Pre-order ETA: Next week](https://pakaidulu.directd.com.my/wp-content/uploads/2026/04/INFINIX-XPAD-30E_DEEP-BLUE-1-600x600.jpg)
Infinix Xpad 30E [4GB+128GB | 8GB+256GB] Pre-order ETA: Next week
RM699.00 – RM999.00
| VARIANT | 4GB+128GB, 8GB+256GB |
|---|---|
| COLOUR | Green, Purple, Deep Blue |

![INFINIX-XPAD-30E_FOREST-GREEN Infinix Xpad 30E [4GB+128GB | 8GB+256GB] Pre-order ETA: Next week](https://pakaidulu.directd.com.my/wp-content/uploads/2026/04/INFINIX-XPAD-30E_FOREST-GREEN-100x100.jpg)
![INFINIX-XPAD-30E_DREAM-PURPLE Infinix Xpad 30E [4GB+128GB | 8GB+256GB] Pre-order ETA: Next week](https://pakaidulu.directd.com.my/wp-content/uploads/2026/04/INFINIX-XPAD-30E_DREAM-PURPLE-100x100.jpg)
![INFINIX-XPAD-30E_DEEP-BLUE (1) Infinix Xpad 30E [4GB+128GB | 8GB+256GB] Pre-order ETA: Next week](https://pakaidulu.directd.com.my/wp-content/uploads/2026/04/INFINIX-XPAD-30E_DEEP-BLUE-1-100x100.jpg)
![lenovo-tab-m10-plus-3rd-gen-4gb-ram-128gb-rom LENOVO TAB M10 Plus 3rd Gen [4GB RAM | 128GB ROM]](https://pakaidulu.directd.com.my/wp-content/uploads/2023/07/lenovo-tab-m10-plus-3rd-gen-4gb-ram-128gb-rom-300x300.jpeg)
![0049881_huawei-matepad-104-2022-4gb-ram-128gb-rom HUAWEI MatePad 10.4 2022 [4GB RAM | 128GB ROM]](https://pakaidulu.directd.com.my/wp-content/uploads/2023/07/0049881_huawei-matepad-104-2022-4gb-ram-128gb-rom-300x300.jpeg)
![0049742_huawei-matepad-se-104-wifi-4gb-ram-128gb-rom HUAWEI MatePad SE 10.4" WiFi [4GB RAM | 128GB ROM]](https://pakaidulu.directd.com.my/wp-content/uploads/2023/07/0049742_huawei-matepad-se-104-wifi-4gb-ram-128gb-rom-300x300.jpeg)

Reviews
There are no reviews yet.