| Band | 5G (subject to sim card compatibility) / 4G / LTE |
| Dimension | Height: 163.82mm Width: 76.54mm Depth: 7.85mm Weight: 207g |
| Processor Type | Snapdragon 8 Elite, RedCore R4 |
| No of Cores | Octa Core |
| RAM | 12GB / 16GB LPDDR5T |
| Internal Storage | 256GB / 512GB UFS4.1 Pro |
| Card Slot | No |
| Display (inches) | 6.8 Inch OLED, Refresh Rate: Up to 144Hz, Peak Brightness: 1,800 Nits Max, Corning® Gorilla® Glass |
| Resolution (px) | 2688×1216 Pixels |
| Rear Camera | 50MP + Wide-Angle 8MP |
| Front Camera | 16MP |
| Operating System | REDMAGIC OS 11 Based on Android 16.0 |
| Sim | dual nano-SIM |
| Battery Capacity | 7,000mAh, Wired Fast Charging: 80W |
![REDMAGIC-11-AIR_PHANTOM (1) REDMAGIC 11 Air [12+256GB / 16+512GB]](https://pakaidulu.directd.com.my/wp-content/uploads/2026/03/REDMAGIC-11-AIR_PHANTOM-1-600x600.jpg)
![REDMAGIC-11-AIR_PRISM (1) REDMAGIC 11 Air [12+256GB / 16+512GB]](https://pakaidulu.directd.com.my/wp-content/uploads/2026/03/REDMAGIC-11-AIR_PRISM-1-600x600.jpg)
REDMAGIC 11 Air [12+256GB / 16+512GB]
RM2,499.00 – RM2,999.00
💾 12GB RAM | 256GB ROM : RM 2,499
💾 16GB RAM | 512GB ROM : RM2,999
• Vibrant, slim, and lightweight transparent design for a futuristic look.
• Powered by Snapdragon 8 Elite + RedCore R4
• Stay cool with active airflow turbo fan, larger vapor chamber, and graphene layers.
• 7,000mAh battery with 80W fast charging ensures long-lasting play.
• 144Hz full-screen display and ultra-responsive 520Hz shoulder triggers, REDMAGIC OS 11.0, and advanced Game Space features.
| VARIANT | 12GB+256GB, 16GB+512GB |
|---|---|
| COLOR | Phantom, Prism |
You may also like…
-

Kaizen Screen Protector for Smartphones only
RM39.00 – RM159.00

![REDMAGIC-11-AIR_PHANTOM (1) REDMAGIC 11 Air [12+256GB / 16+512GB]](https://pakaidulu.directd.com.my/wp-content/uploads/2026/03/REDMAGIC-11-AIR_PHANTOM-1-100x100.jpg)
![REDMAGIC-11-AIR_PRISM (1) REDMAGIC 11 Air [12+256GB / 16+512GB]](https://pakaidulu.directd.com.my/wp-content/uploads/2026/03/REDMAGIC-11-AIR_PRISM-1-100x100.jpg)
![realme-C75-Lightning-gold realme C75 [8GB RAM | 256GB ROM]](https://pakaidulu.directd.com.my/wp-content/uploads/2024/12/realme-C75-Lightning-gold-300x300.jpg)
![0049687_new-rog-phone-6-diablo-immortal-edition-16gb-ram-512gb-rom ASUS ROG Phone 6 Diablo Immortal Edition [16GB RAM | 512GB ROM]](https://pakaidulu.directd.com.my/wp-content/uploads/2023/06/0049687_new-rog-phone-6-diablo-immortal-edition-16gb-ram-512gb-rom-300x300.jpeg)
![redmi-note-14_Mist-Purple Redmi Note 14 [8GB RAM | 256GB ROM]](https://pakaidulu.directd.com.my/wp-content/uploads/2025/01/redmi-note-14_Mist-Purple-300x300.jpg)
![ROG-PHONE-9-STORM-WHITE (1) ROG Phone 9 [12GB RAM | 256GB ROM]](https://pakaidulu.directd.com.my/wp-content/uploads/2024/12/ROG-PHONE-9-STORM-WHITE-1-300x300.jpg)
Reviews
There are no reviews yet.