| Band | 5G (subject to sim card compatibility) / 4G / LTE |
| Dimension | Height 162.45mm | Width 76.27mm | Thickness 8.49mm | Weight 198g |
| Processor Type | Qualcomm Snapdragon®7 Gen 4 Mobile Platform |
| RAM | 12GB LPDDR5X |
| Internal Storage | 512GB UFS3.1 |
| Display (inches) | 6.8 inches AMOLED FHD+, Refresh Rate 60/90/120/144Hz Adaptive, Maximum 144Hz, Corning Gorilla Glass 7i |
| Resolution (px) | 1280 × 2800 Pixels |
| Rear Camera | Ultra-wide angle: 8MP; f/2.2; FOV 115.5°; 5P lens; AF Supported | Wide angle: 200MP; f/1.8; FOV 84°; 6P lens; AF Supported; Supports 2-axis OIS | Telephoto: 50MP; f/2.8; FOV 30°; 4P lens; AF Supported; Supports 2-axis OIS |
| Front Camera | 50MP |
| Operating System | realme UI 7.0 |
| Sim | Dual SIM |
| Battery Capacity | 7000mAh, 80W Ultra Charge |
| What’s In The Box | Phone x 1, USB data cable x 1, Charger x 1, SIM Ejector Tool x 1, Protective Case x 1, Quick Guide x 1, Safety Guide x 1 |
![REALME-16-PRO+_MASTER-GOLD (1) realme 16 Pro+ [12GB RAM | 512GB ROM]](https://pakaidulu.directd.com.my/wp-content/uploads/2026/04/REALME-16-PRO_MASTER-GOLD-1-600x600.jpg)
![REALME-16-PRO+_MASTER-GREY (1) realme 16 Pro+ [12GB RAM | 512GB ROM]](https://pakaidulu.directd.com.my/wp-content/uploads/2026/04/REALME-16-PRO_MASTER-GREY-1-600x600.jpg)
realme 16 Pro+ [12GB RAM | 512GB ROM]
RM2,299.00 – RM2,458.00
| COLOUR | Gold, Grey |
|---|---|
| KAIZEN SCREEN PROTECTOR | None, Stage 1 – Clear, Stage 2 – Clear, Stage 2 – Matte, Stage 2 – Blue Ray, Stage 3 – Clear, Stage 3 Privacy |
You may also like…
-

Kaizen Screen Protector for Smartphones only
RM39.00 – RM159.00

![REALME-16-PRO+_MASTER-GOLD (1) realme 16 Pro+ [12GB RAM | 512GB ROM]](https://pakaidulu.directd.com.my/wp-content/uploads/2026/04/REALME-16-PRO_MASTER-GOLD-1-100x100.jpg)
![REALME-16-PRO+_MASTER-GREY (1) realme 16 Pro+ [12GB RAM | 512GB ROM]](https://pakaidulu.directd.com.my/wp-content/uploads/2026/04/REALME-16-PRO_MASTER-GREY-1-100x100.jpg)

![0049687_new-rog-phone-6-diablo-immortal-edition-16gb-ram-512gb-rom ASUS ROG Phone 6 Diablo Immortal Edition [16GB RAM | 512GB ROM]](https://pakaidulu.directd.com.my/wp-content/uploads/2023/06/0049687_new-rog-phone-6-diablo-immortal-edition-16gb-ram-512gb-rom-300x300.jpeg)
![REALME C33 AQUA BLUE realme C33 [4GB RAM | 128GB ROM]](https://pakaidulu.directd.com.my/wp-content/uploads/2023/06/REALME-C33-AQUA-BLUE-300x300.png)
![Galaxy-Z-Flip3-Phantom-Black SAMSUNG Galaxy Z Flip3 5G [Snapdragon 888 | World's First IPX4 Foldable Phone]](https://pakaidulu.directd.com.my/wp-content/uploads/2023/06/Galaxy-Z-Flip3-Phantom-Black-300x300.jpg)
Reviews
There are no reviews yet.