| Band | 5G (subject to sim card compatibility) / 4G / LTE |
| Dimension | 166.1*78.8*8.48mm |
| Processor Type | Unisoc T9300 |
| No of Cores | Octa Core |
| RAM | 8GB (Expand RAM up to 20GB) |
| Internal Storage | 256GB |
| Display (inches) | 6.8 High-res Hole, fHD+, IPS 120Hz |
| Rear Camera | 50M AF + 2M |
| Front Camera | 16 MP |
| Operating System | MyOS 16 |
| Sim | Dual SIM |
| Battery Capacity | 6050mAh, 45W Charge |
![NUBIA-NEO-5_YELLOW nubia Neo 5 5G [8GB RAM | 256GB]](https://pakaidulu.directd.com.my/wp-content/uploads/2026/04/NUBIA-NEO-5_YELLOW-600x600.jpg)
![NUBIA-NEO-5_BLACK nubia Neo 5 5G [8GB RAM | 256GB]](https://pakaidulu.directd.com.my/wp-content/uploads/2026/04/NUBIA-NEO-5_BLACK-600x600.jpg)
nubia Neo 5 5G [8GB RAM | 256GB]
RM1,199.00 – RM1,358.00
ORIGINAL set, comes with 1 year warranty by ZTE/NUBIA Malaysia
| COLOUR | Black, Gold |
|---|---|
| KAIZEN SCREEN PROTECTOR | None, Stage 1 – Clear, Stage 2 – Clear, Stage 2 – Matte, Stage 2 – Blue Ray, Stage 3 – Clear, Stage 3 Privacy |
You may also like…
-

Kaizen Screen Protector for Smartphones only
RM39.00 – RM159.00

![NUBIA-NEO-5_YELLOW nubia Neo 5 5G [8GB RAM | 256GB]](https://pakaidulu.directd.com.my/wp-content/uploads/2026/04/NUBIA-NEO-5_YELLOW-100x100.jpg)
![NUBIA-NEO-5_BLACK nubia Neo 5 5G [8GB RAM | 256GB]](https://pakaidulu.directd.com.my/wp-content/uploads/2026/04/NUBIA-NEO-5_BLACK-100x100.jpg)
![realme-C75-Lightning-gold realme C75 [8GB RAM | 256GB ROM]](https://pakaidulu.directd.com.my/wp-content/uploads/2024/12/realme-C75-Lightning-gold-300x300.jpg)
![HONOR-X7c-Forest-Green HONOR X7c [8GB RAM | 256GB ROM]](https://pakaidulu.directd.com.my/wp-content/uploads/2024/11/HONOR-X7c-Forest-Green-300x300.jpg)
![ROG-Phone-8-Rebel-Grey (1) Asus ROG Phone 8 [12GB RAM | 256GB ROM]](https://pakaidulu.directd.com.my/wp-content/uploads/2024/01/ROG-Phone-8-Rebel-Grey-1-300x300.jpg)
![0062223_tecno-camon-30s-8gb-ram-256gb-rom TECNO CAMON 30S [8GB RAM | 256GB ROM]](https://pakaidulu.directd.com.my/wp-content/uploads/2025/01/0062223_tecno-camon-30s-8gb-ram-256gb-rom-300x300.jpeg)
Reviews
There are no reviews yet.