| Band | 5G (subject to sim card compatibility) / 4G / LTE |
| Dimension | 163.6*75.8*8.4mm |
| Processor Type | MediaTek D7400 |
| No of Cores | Octa Core |
| RAM | 12GB (Expand RAM up to 24GB) |
| Internal Storage | 256GB | 512GB |
| Display (inches) | 6.8″ 1.5K AMOLED Display 144Hz |
| Rear Camera | 50M AF + 2M |
| Front Camera | 16 MP |
| Operating System | MyOS 16 |
| Sim | Dual SIM |
| Battery Capacity | 6210mAh, 80W Charge |
![NUBIA-NEO-5-GT_BLACK nubia Neo 5 GT 5G [12GB RAM | 256GB/512GB] Pre-order ETA: Next week](https://pakaidulu.directd.com.my/wp-content/uploads/2026/04/NUBIA-NEO-5-GT_BLACK-600x600.jpg)
![NUBIA-NEO-5-GT_GOLD nubia Neo 5 GT 5G [12GB RAM | 256GB/512GB] Pre-order ETA: Next week](https://pakaidulu.directd.com.my/wp-content/uploads/2026/04/NUBIA-NEO-5-GT_GOLD-600x600.jpg)
![NUBIA-NEO-5-GT_SILVER nubia Neo 5 GT 5G [12GB RAM | 256GB/512GB] Pre-order ETA: Next week](https://pakaidulu.directd.com.my/wp-content/uploads/2026/04/NUBIA-NEO-5-GT_SILVER-600x600.jpg)
nubia Neo 5 GT 5G [12GB RAM | 256GB/512GB] Pre-order ETA: Next week
RM1,799.00 – RM1,999.00
| STORAGE | 256GB, 512GB |
|---|---|
| COLOUR | Black, Silver, Gold |
You may also like…
-

Kaizen Screen Protector for Smartphones only
RM39.00 – RM159.00

![NUBIA-NEO-5-GT_BLACK nubia Neo 5 GT 5G [12GB RAM | 256GB/512GB] Pre-order ETA: Next week](https://pakaidulu.directd.com.my/wp-content/uploads/2026/04/NUBIA-NEO-5-GT_BLACK-100x100.jpg)
![NUBIA-NEO-5-GT_GOLD nubia Neo 5 GT 5G [12GB RAM | 256GB/512GB] Pre-order ETA: Next week](https://pakaidulu.directd.com.my/wp-content/uploads/2026/04/NUBIA-NEO-5-GT_GOLD-100x100.jpg)
![NUBIA-NEO-5-GT_SILVER nubia Neo 5 GT 5G [12GB RAM | 256GB/512GB] Pre-order ETA: Next week](https://pakaidulu.directd.com.my/wp-content/uploads/2026/04/NUBIA-NEO-5-GT_SILVER-100x100.jpg)

![0049687_new-rog-phone-6-diablo-immortal-edition-16gb-ram-512gb-rom ASUS ROG Phone 6 Diablo Immortal Edition [16GB RAM | 512GB ROM]](https://pakaidulu.directd.com.my/wp-content/uploads/2023/06/0049687_new-rog-phone-6-diablo-immortal-edition-16gb-ram-512gb-rom-300x300.jpeg)

![REALME C33 AQUA BLUE realme C33 [4GB RAM | 128GB ROM]](https://pakaidulu.directd.com.my/wp-content/uploads/2023/06/REALME-C33-AQUA-BLUE-300x300.png)
Reviews
There are no reviews yet.