| Band | 4G / LTE |
| Dimension | 167.7*78.8*7.7mm |
| Processor Type | MediaTek Helio G81 Ultimate |
| No of Cores | Octa Core |
| RAM | 4GB (Expand RAM up to 8GB) |
| Internal Storage | 64GB | 128GB |
| Card Slot | Yes, MicroSD up to 2TB |
| Display (inches) | 6.78 inches, HD+, 120Hz, 700 nits |
| Resolution (px) | 720*1576 |
| Rear Camera | 8 MP |
| Front Camera | 8 MP |
| Operating System | XOS16, Powered by Android™M 16 |
| Sim | 2 nano SIMs + Micro SD |
| Battery Capacity | 5200mAh |
![IMG_5394 Infinix Smart 20 [4GB RAM | 64GB/128GB ROM]](https://pakaidulu.directd.com.my/wp-content/uploads/2026/02/IMG_5394-600x600.jpeg)
![IMG_5395 Infinix Smart 20 [4GB RAM | 64GB/128GB ROM]](https://pakaidulu.directd.com.my/wp-content/uploads/2026/02/IMG_5395-600x600.jpeg)
![IMG_5396 Infinix Smart 20 [4GB RAM | 64GB/128GB ROM]](https://pakaidulu.directd.com.my/wp-content/uploads/2026/02/IMG_5396-600x600.jpeg)
Infinix Smart 20 [4GB RAM | 64GB/128GB ROM]
RM399.00 – RM449.00
| Variant | 4GB+64GB, 4GB+128GB |
|---|---|
| Color | Black, Polaris Titanium, Blue, Orange |

![IMG_5394 Infinix Smart 20 [4GB RAM | 64GB/128GB ROM]](https://pakaidulu.directd.com.my/wp-content/uploads/2026/02/IMG_5394-100x100.jpeg)
![IMG_5395 Infinix Smart 20 [4GB RAM | 64GB/128GB ROM]](https://pakaidulu.directd.com.my/wp-content/uploads/2026/02/IMG_5395-100x100.jpeg)
![IMG_5396 Infinix Smart 20 [4GB RAM | 64GB/128GB ROM]](https://pakaidulu.directd.com.my/wp-content/uploads/2026/02/IMG_5396-100x100.jpeg)

![IQOO-13_LEGEND iQOO 13 [32GB* (16+16) | 512GB ROM]](https://pakaidulu.directd.com.my/wp-content/uploads/2024/12/IQOO-13_LEGEND-300x300.jpg)

![ROG-Phone-8-Rebel-Grey (1) Asus ROG Phone 8 [12GB RAM | 256GB ROM]](https://pakaidulu.directd.com.my/wp-content/uploads/2024/01/ROG-Phone-8-Rebel-Grey-1-300x300.jpg)
Reviews
There are no reviews yet.