| Band | 4G / LTE |
| Dimension | Height 166.89mm Width 76.8mm Depth 8.24mm Weight Approx. 208g (including the battery) |
| Processor Type | Qualcomm Snapdragon 685 |
| No of Cores | Octa Core |
| RAM | 16(8+8)GB RAM (8GB HONOR RAM Turbo included) |
| Internal Storage | 512GB |
| Display (inches) | 6.77 inches, TFTLCD, 850nit |
| Resolution (px) | 720*1610 |
| Rear Camera | 108M Main camera(f1.75)+2MP Depth Camera(f/2.4) |
| Front Camera | 8 MP |
| Operating System | MagicOS 9.0(Android 15) |
| Sim | Dual SIM |
| Battery Capacity | 6500mAh, 35W HONOR SuperCharge |
![0067416_honor-x7d-8gb-ram-512gb-rom HONOR X7d [8GB RAM | 512GB ROM]](https://pakaidulu.directd.com.my/wp-content/uploads/2026/03/0067416_honor-x7d-8gb-ram-512gb-rom-600x600.webp)
![0067415_honor-x7d-8gb-ram-512gb-rom HONOR X7d [8GB RAM | 512GB ROM]](https://pakaidulu.directd.com.my/wp-content/uploads/2026/03/0067415_honor-x7d-8gb-ram-512gb-rom-600x600.webp)
HONOR X7d [8GB RAM | 512GB ROM]
RM749.00 – RM908.00
ORIGINAL set, 1 year warranty by HONOR Malaysia.
| COLOUR | Ocean Cyan, Gold |
|---|---|
| KAIZEN SCREEN PROTECTOR | None, Stage 1 – Clear, Stage 2 – Clear, Stage 2 – Matte, Stage 2 – Blue Ray, Stage 3 – Clear, Stage 3 Privacy |
You may also like…
-

Kaizen Screen Protector for Smartphones only
RM39.00 – RM159.00

![0067416_honor-x7d-8gb-ram-512gb-rom HONOR X7d [8GB RAM | 512GB ROM]](https://pakaidulu.directd.com.my/wp-content/uploads/2026/03/0067416_honor-x7d-8gb-ram-512gb-rom-100x100.webp)
![0067415_honor-x7d-8gb-ram-512gb-rom HONOR X7d [8GB RAM | 512GB ROM]](https://pakaidulu.directd.com.my/wp-content/uploads/2026/03/0067415_honor-x7d-8gb-ram-512gb-rom-100x100.webp)
![HUAWEI-Mate50-Pro-Orange HUAWEI Mate50 Pro | Mate 50 Pro | Kunlun Glass Edition [8GB RAM | 512GB ROM]](https://pakaidulu.directd.com.my/wp-content/uploads/2023/07/HUAWEI-Mate50-Pro-Orange-300x300.jpg)


![0050901_oneplus-10-pro-5g-12gb-ram-256gb-rom-promo-price-rm3499-only OnePlus 10 Pro 5G [12GB RAM | 256GB ROM]](https://pakaidulu.directd.com.my/wp-content/uploads/2023/06/0050901_oneplus-10-pro-5g-12gb-ram-256gb-rom-promo-price-rm3499-only-300x300.jpeg)
Reviews
There are no reviews yet.