| Band | 4G / LTE |
| Dimension | Height 167.00mm, Width 77.00mm, Depth 7.89mm, Weight Approx. 186g (including the battery) |
| Processor Type | MediaTek Helio G81 |
| No of Cores | Octa Core |
| RAM | 4 GB |
| Internal Storage | 128GB |
| Display (inches) | 6.74 inches, TFTLCD, Eye Comfort/Dynamic Dimming |
| Resolution (px) | 720*1600 |
| Rear Camera | 50MP Main Camera, 10X Digital zoom |
| Front Camera | 5 MP |
| Operating System | MagicOS 9.0 (Android 15) |
| Sim | Dual SIM |
| Battery Capacity | 5260 mAh, Wired Charging Supported 15W |
![0069782_-honor-x5d-plus-4gb-ram-128gb-rom HONOR X5d Plus [4GB RAM | 128GB ROM]](https://pakaidulu.directd.com.my/wp-content/uploads/2026/04/0069782_-honor-x5d-plus-4gb-ram-128gb-rom-600x600.webp)
![0069781_-honor-x5d-plus-4gb-ram-128gb-rom HONOR X5d Plus [4GB RAM | 128GB ROM]](https://pakaidulu.directd.com.my/wp-content/uploads/2026/04/0069781_-honor-x5d-plus-4gb-ram-128gb-rom-600x600.webp)
HONOR X5d Plus [4GB RAM | 128GB ROM]
RM459.00
ORIGINAL set, comes with a 1 year warranty by Honor Malaysia
| COLOUR | Midnight Black, Tidal Blue |
|---|
You may also like…
-

Kaizen Screen Protector for Smartphones only
RM39.00 – RM159.00

![0069782_-honor-x5d-plus-4gb-ram-128gb-rom HONOR X5d Plus [4GB RAM | 128GB ROM]](https://pakaidulu.directd.com.my/wp-content/uploads/2026/04/0069782_-honor-x5d-plus-4gb-ram-128gb-rom-100x100.webp)
![0069781_-honor-x5d-plus-4gb-ram-128gb-rom HONOR X5d Plus [4GB RAM | 128GB ROM]](https://pakaidulu.directd.com.my/wp-content/uploads/2026/04/0069781_-honor-x5d-plus-4gb-ram-128gb-rom-100x100.webp)
![GALAXY A34 5G Awesome Lime (2) Samsung Galaxy A34 5G [8GB RAM | 256GB ROM]](https://pakaidulu.directd.com.my/wp-content/uploads/2023/06/GALAXY-A34-5G-Awesome-Lime-2-300x300.jpg)
![HUAWEI-Mate50-Pro-Orange HUAWEI Mate50 Pro | Mate 50 Pro | Kunlun Glass Edition [8GB RAM | 512GB ROM]](https://pakaidulu.directd.com.my/wp-content/uploads/2023/07/HUAWEI-Mate50-Pro-Orange-300x300.jpg)
![0051107_oneplus-10t-5g-16gb-ram256gb-rom-5-freebies-rm200-rebate OnePlus 10T 5G [16GB RAM/256GB ROM]](https://pakaidulu.directd.com.my/wp-content/uploads/2023/06/0051107_oneplus-10t-5g-16gb-ram256gb-rom-5-freebies-rm200-rebate-300x300.png)
![0049687_new-rog-phone-6-diablo-immortal-edition-16gb-ram-512gb-rom ASUS ROG Phone 6 Diablo Immortal Edition [16GB RAM | 512GB ROM]](https://pakaidulu.directd.com.my/wp-content/uploads/2023/06/0049687_new-rog-phone-6-diablo-immortal-edition-16gb-ram-512gb-rom-300x300.jpeg)
Reviews
There are no reviews yet.