| Band | 4G / LTE |
| Dimension | Height 167.00mm, Width 77.00mm, Depth 7.89mm, Weight Approx. 186g (including the battery) |
| Processor Type | MediaTek Helio G81 |
| No of Cores | Octa Core |
| RAM | 4 GB |
| Internal Storage | 128GB |
| Display (inches) | 6.74 inches, TFTLCD, Eye Comfort/Dynamic Dimming |
| Resolution (px) | 720*1600 |
| Rear Camera | 50MP Main Camera, 10X Digital zoom |
| Front Camera | 5 MP |
| Operating System | MagicOS 9.0 (Android 15) |
| Sim | Dual SIM |
| Battery Capacity | 5260 mAh, Wired Charging Supported 15W |
![0069782_-honor-x5d-plus-4gb-ram-128gb-rom HONOR X5d Plus [4GB RAM | 128GB ROM]](https://pakaidulu.directd.com.my/wp-content/uploads/2026/04/0069782_-honor-x5d-plus-4gb-ram-128gb-rom-600x600.webp)
![0069781_-honor-x5d-plus-4gb-ram-128gb-rom HONOR X5d Plus [4GB RAM | 128GB ROM]](https://pakaidulu.directd.com.my/wp-content/uploads/2026/04/0069781_-honor-x5d-plus-4gb-ram-128gb-rom-600x600.webp)
HONOR X5d Plus [4GB RAM | 128GB ROM]
RM459.00
ORIGINAL set, comes with a 1 year warranty by Honor Malaysia
| COLOUR | Midnight Black, Tidal Blue |
|---|
You may also like…
-

Kaizen Screen Protector for Smartphones only
RM39.00 – RM159.00

![0069782_-honor-x5d-plus-4gb-ram-128gb-rom HONOR X5d Plus [4GB RAM | 128GB ROM]](https://pakaidulu.directd.com.my/wp-content/uploads/2026/04/0069782_-honor-x5d-plus-4gb-ram-128gb-rom-100x100.webp)
![0069781_-honor-x5d-plus-4gb-ram-128gb-rom HONOR X5d Plus [4GB RAM | 128GB ROM]](https://pakaidulu.directd.com.my/wp-content/uploads/2026/04/0069781_-honor-x5d-plus-4gb-ram-128gb-rom-100x100.webp)
![HONOR-X8a-Titanium-Silver HONOR X8a [8GB RAM | 128GB ROM]](https://pakaidulu.directd.com.my/wp-content/uploads/2023/06/HONOR-X8a-Titanium-Silver-300x300.jpg)
![HONOR X6 Ocean Blue HONOR X6 [4GB RAM | 128GB ROM]](https://pakaidulu.directd.com.my/wp-content/uploads/2023/07/HONOR-X6-Ocean-Blue-300x300.png)
![realme-c55-rainy-night (4) realme C55 [64MP Champion Camera | 256GB Champion Memory]](https://pakaidulu.directd.com.my/wp-content/uploads/2023/06/realme-c55-rainy-night-4-300x300.jpg)

Reviews
There are no reviews yet.