| Band | Wi-Fi Only |
| Dimension | Height: 134.2mm Width: 207mm Depth: 6.9mm Weight: 370g Material: Metal Middle Frame + Glass Color: Starfrost (Silver), Eclipse (Black) |
| Processor Type | Snapdragon 8 Elite |
| RAM | 12GB |
| Internal Storage | 256GB |
| Display (inches) | 9.06-inch OLED, Refresh Rate: Up to 165Hz, Touch Sampling Rate: Highest 2,000 Hz, Multi-Finger 240Hz, 1,600 nits peak, Corning® Gorilla® Glass |
| Resolution (px) | 2,400 x 1,504 Pixels |
| Rear Camera | 13MP, with Enhanced AI Algorithm, 5P Lens, Up to 4K@30fps Video Recording |
| Front Camera | 9MP |
| Operating System | REDMAGIC OS 10.5 Based on Android 15.0 |
| Battery Capacity | 8,200mAh Dual Cell Battery |
![Eclipse_1 REDMAGIC Astra Gaming Tablet [12GB + 256GB | 16GB + 512GB]](https://pakaidulu.directd.com.my/wp-content/uploads/2025/09/Eclipse_1-600x600.webp)
![Eclipse_7_900x REDMAGIC Astra Gaming Tablet [12GB + 256GB | 16GB + 512GB]](https://pakaidulu.directd.com.my/wp-content/uploads/2025/09/Eclipse_7_900x-600x600.webp)
![Starfrost_1 REDMAGIC Astra Gaming Tablet [12GB + 256GB | 16GB + 512GB]](https://pakaidulu.directd.com.my/wp-content/uploads/2025/09/Starfrost_1-600x600.webp)
![Starfrost_7_900x REDMAGIC Astra Gaming Tablet [12GB + 256GB | 16GB + 512GB]](https://pakaidulu.directd.com.my/wp-content/uploads/2025/09/Starfrost_7_900x-600x600.webp)
REDMAGIC Astra Gaming Tablet [12GB + 256GB | 16GB + 512GB]
RM3,799.00
| COLOR | Eclipse 512GB |
|---|

![Eclipse_1 REDMAGIC Astra Gaming Tablet [12GB + 256GB | 16GB + 512GB]](https://pakaidulu.directd.com.my/wp-content/uploads/2025/09/Eclipse_1-100x100.webp)
![Eclipse_7_900x REDMAGIC Astra Gaming Tablet [12GB + 256GB | 16GB + 512GB]](https://pakaidulu.directd.com.my/wp-content/uploads/2025/09/Eclipse_7_900x-100x100.webp)
![Starfrost_1 REDMAGIC Astra Gaming Tablet [12GB + 256GB | 16GB + 512GB]](https://pakaidulu.directd.com.my/wp-content/uploads/2025/09/Starfrost_1-100x100.webp)
![Starfrost_7_900x REDMAGIC Astra Gaming Tablet [12GB + 256GB | 16GB + 512GB]](https://pakaidulu.directd.com.my/wp-content/uploads/2025/09/Starfrost_7_900x-100x100.webp)
![0049881_huawei-matepad-104-2022-4gb-ram-128gb-rom HUAWEI MatePad 10.4 2022 [4GB RAM | 128GB ROM]](https://pakaidulu.directd.com.my/wp-content/uploads/2023/07/0049881_huawei-matepad-104-2022-4gb-ram-128gb-rom-300x300.jpeg)
![0050055_samsung-galaxy-tab-s8-ultra-wifi-12gb-ram-256gb-rom SAMSUNG Galaxy Tab S8 Ultra WiFi [12GB RAM | 256GB ROM]](https://pakaidulu.directd.com.my/wp-content/uploads/2023/06/0050055_samsung-galaxy-tab-s8-ultra-wifi-12gb-ram-256gb-rom-300x300.png)
![0051947_new-huawei-matepad-11-2023-6gb-ram-128gb-rom HUAWEI MatePad 11 2023 [6GB RAM | 128GB ROM]](https://pakaidulu.directd.com.my/wp-content/uploads/2023/07/0051947_new-huawei-matepad-11-2023-6gb-ram-128gb-rom-300x300.png)
![lenovo-tab-m10-plus-3rd-gen-4gb-ram-128gb-rom LENOVO TAB M10 Plus 3rd Gen [4GB RAM | 128GB ROM]](https://pakaidulu.directd.com.my/wp-content/uploads/2023/07/lenovo-tab-m10-plus-3rd-gen-4gb-ram-128gb-rom-300x300.jpeg)
Reviews
There are no reviews yet.