| Band | 5G (subject to sim card compatibility) / 4G / LTE |
| Dimension | 166mmx76.8mmx7.8mm, weight 193g |
| Processor Type | MediaTek Dimensity 7060 |
| No of Cores | Octa Core |
| RAM | 8GB (Expand RAM up to 16GB) |
| Internal Storage | 256GB |
| Card Slot | Yes, MicroSD up to 2TB |
| Display (inches) | 6.7” HD+ With 120Hz (700nits) |
| Resolution (px) | HD+ 720*1600 |
| Rear Camera | 50MP AI CAMERA |
| Front Camera | 8 MP |
| Operating System | Android 15 With XOS 15 |
| Sim | Dual SIM |
| Battery Capacity | 5200mAh, 18W AI Charging, Support Reverse Charging 10W |
![Infinix-Hot-60-Tundra-Green (1) Infinix Hot 60 5G [8GB+8GB RAM | 256GB ROM]](https://pakaidulu.directd.com.my/wp-content/uploads/2025/07/Infinix-Hot-60-Tundra-Green-1-600x600.jpg)
![Infinix-Hot-60-Sleek-Black (1) Infinix Hot 60 5G [8GB+8GB RAM | 256GB ROM]](https://pakaidulu.directd.com.my/wp-content/uploads/2025/07/Infinix-Hot-60-Sleek-Black-1-600x600.jpg)
![Infinix-Hot-60-Shadow-Blue (1) Infinix Hot 60 5G [8GB+8GB RAM | 256GB ROM]](https://pakaidulu.directd.com.my/wp-content/uploads/2025/07/Infinix-Hot-60-Shadow-Blue-1-600x600.jpg)
Infinix Hot 60 5G [8GB+8GB RAM | 256GB ROM]
RM699.00 – RM858.00
ORIGINAL set, comes with a 1 year warranty by Infinix Malaysia
| COLOR | Green, Black, Blue |
|---|---|
| KAIZEN SCREEN PROTECTOR | None, Stage 1 – Clear, Stage 2 – Clear, Stage 2 – Matte, Stage 2 – Blue Ray, Stage 3 – Clear, Stage 3 Privacy |

![Infinix-Hot-60-Tundra-Green (1) Infinix Hot 60 5G [8GB+8GB RAM | 256GB ROM]](https://pakaidulu.directd.com.my/wp-content/uploads/2025/07/Infinix-Hot-60-Tundra-Green-1-100x100.jpg)
![Infinix-Hot-60-Sleek-Black (1) Infinix Hot 60 5G [8GB+8GB RAM | 256GB ROM]](https://pakaidulu.directd.com.my/wp-content/uploads/2025/07/Infinix-Hot-60-Sleek-Black-1-100x100.jpg)
![Infinix-Hot-60-Shadow-Blue (1) Infinix Hot 60 5G [8GB+8GB RAM | 256GB ROM]](https://pakaidulu.directd.com.my/wp-content/uploads/2025/07/Infinix-Hot-60-Shadow-Blue-1-100x100.jpg)
![0049687_new-rog-phone-6-diablo-immortal-edition-16gb-ram-512gb-rom ASUS ROG Phone 6 Diablo Immortal Edition [16GB RAM | 512GB ROM]](https://pakaidulu.directd.com.my/wp-content/uploads/2023/06/0049687_new-rog-phone-6-diablo-immortal-edition-16gb-ram-512gb-rom-300x300.jpeg)
![0050901_oneplus-10-pro-5g-12gb-ram-256gb-rom-promo-price-rm3499-only OnePlus 10 Pro 5G [12GB RAM | 256GB ROM]](https://pakaidulu.directd.com.my/wp-content/uploads/2023/06/0050901_oneplus-10-pro-5g-12gb-ram-256gb-rom-promo-price-rm3499-only-300x300.jpeg)
![Galaxy-Z-Flip3-Phantom-Black SAMSUNG Galaxy Z Flip3 5G [Snapdragon 888 | World's First IPX4 Foldable Phone]](https://pakaidulu.directd.com.my/wp-content/uploads/2023/06/Galaxy-Z-Flip3-Phantom-Black-300x300.jpg)
![GALAXY A34 5G Awesome Lime (2) Samsung Galaxy A34 5G [8GB RAM | 256GB ROM]](https://pakaidulu.directd.com.my/wp-content/uploads/2023/06/GALAXY-A34-5G-Awesome-Lime-2-300x300.jpg)
Reviews
There are no reviews yet.