| Band | 5G (subject to sim card compatibility) / 4G / LTE |
| Dimension | 164.2 x 75.4 x 8.15 mm, Weight 194 g |
| Processor Type | Mediatek Dimensity 8200 Ultimate 4nm 5G | Gaming Chipset – Pixelworks X5 Turbo |
| No of Cores | Octa Core |
| RAM | 12GB with up to 24GB Extended RAM |
| Internal Storage | 256GB |
| Card Slot | Yes |
| Display (inches) | 6.78″, AMOLED, 144Hz Refresh Rate FHD+, Peak Brightness 1300nit |
| Resolution (px) | 1080 x 2436 |
| Rear Camera | Triple Camera 108MP OIS (wide), 2MP, 2MP |
| Front Camera | 32MP |
| Operating System | Android 14, XOS 14 |
| Sim | Dual SIM |
| Battery Capacity | 5000 mAh, Fast Charging 45W |
![INFINIX GT20 PRO_MECHA ORANGE Infinix GT 20 Pro [12GB (24GB Extended RAM) | 256GB ROM]](https://pakaidulu.directd.com.my/wp-content/uploads/2024/04/INFINIX-GT20-PRO_MECHA-ORANGE-600x600.jpg)
![INFINIX GT20 PRO_MECHA BLUE Infinix GT 20 Pro [12GB (24GB Extended RAM) | 256GB ROM]](https://pakaidulu.directd.com.my/wp-content/uploads/2024/04/INFINIX-GT20-PRO_MECHA-BLUE-600x600.jpg)
![INFINIX GT 20 PRO ADD LOGO 25APR24 Infinix GT 20 Pro [12GB (24GB Extended RAM) | 256GB ROM]](https://pakaidulu.directd.com.my/wp-content/uploads/2024/04/INFINIX-GT-20-PRO-ADD-LOGO-25APR24-600x750.jpg)
Infinix GT 20 Pro [12GB (24GB Extended RAM) | 256GB ROM]
RM1,299.00 – RM1,458.00
ORIGINAL set, 1 year warranty by INFINIX Malaysia.
| COLOUR | Mecha Orange, Mecha Silver |
|---|---|
| KAIZEN SCREEN PROTECTOR | None, Stage 1 – Clear, Stage 2 – Clear, Stage 2 – Matte, Stage 2 – Blue Ray, Stage 3 – Clear, Stage 3 Privacy |
You may also like…
-

Kaizen Screen Protector for Smartphones only
RM39.00 – RM159.00

![INFINIX GT20 PRO_MECHA ORANGE Infinix GT 20 Pro [12GB (24GB Extended RAM) | 256GB ROM]](https://pakaidulu.directd.com.my/wp-content/uploads/2024/04/INFINIX-GT20-PRO_MECHA-ORANGE-100x100.jpg)
![INFINIX GT20 PRO_MECHA BLUE Infinix GT 20 Pro [12GB (24GB Extended RAM) | 256GB ROM]](https://pakaidulu.directd.com.my/wp-content/uploads/2024/04/INFINIX-GT20-PRO_MECHA-BLUE-100x100.jpg)
![INFINIX GT 20 PRO ADD LOGO 25APR24 Infinix GT 20 Pro [12GB (24GB Extended RAM) | 256GB ROM]](https://pakaidulu.directd.com.my/wp-content/uploads/2024/04/INFINIX-GT-20-PRO-ADD-LOGO-25APR24-100x100.jpg)
![0062223_tecno-camon-30s-8gb-ram-256gb-rom TECNO CAMON 30S [8GB RAM | 256GB ROM]](https://pakaidulu.directd.com.my/wp-content/uploads/2025/01/0062223_tecno-camon-30s-8gb-ram-256gb-rom-300x300.jpeg)
![Nubia-V70-Max-Gray nubia V70 Max [6+6GB RAM | 128GB ROM]](https://pakaidulu.directd.com.my/wp-content/uploads/2025/02/Nubia-V70-Max-Gray-300x300.jpg)

![ROG-Phone-8-Pro-Phantom-black (1) Asus ROG Phone 8 Pro [16GB RAM | 512GB ROM]](https://pakaidulu.directd.com.my/wp-content/uploads/2024/01/ROG-Phone-8-Pro-Phantom-black-1-300x300.jpg)
Reviews
There are no reviews yet.