| Band | 5G (subject to sim card compatibility) / 4G / LTE |
| Dimension | Height 164 mm | Width 78 mm | Depth 8.3 mm | Weight 199 g |
| Processor Type | MediaTek Dimensity 7300 Pro 5G |
| RAM | 8 GB |
| Internal Storage | 256GB |
| Display (inches) | 6.77″ Flexible AMOLED 120 Hz, 3000 nits, Panda glass |
| Resolution (px) | 1084 x 2392 (387 PPI) |
| Rear Camera | Main camera 50 MP, Ultra-wide 8 MP, Macro 2 MP |
| Front Camera | 16 MP |
| Operating System | Nothing OS 3.5 Powered by Android 15 | Software support 3 years of Android updates, 6 years of security patches |
| Sim | Dual SIM |
| Battery Capacity | 5,000 mAh | Charging speed 33 W |
| What’s In The Box | Nothing Phone (3a) Lite, Nothing Cable (c-c) 100 cm, case Phone, screen protector (pre-applied), SIM tray ejector tool, Safety information and warranty card |
![0068107_nothing-phone-3a-lite-8gb-ram-256gb-rom Nothing Phone (3a) Lite [8GB RAM | 256GB ROM]](https://pakaidulu.directd.com.my/wp-content/uploads/2026/04/0068107_nothing-phone-3a-lite-8gb-ram-256gb-rom-600x588.webp)
![0068106_nothing-phone-3a-lite-8gb-ram-256gb-rom_600 Nothing Phone (3a) Lite [8GB RAM | 256GB ROM]](https://pakaidulu.directd.com.my/wp-content/uploads/2026/04/0068106_nothing-phone-3a-lite-8gb-ram-256gb-rom_600.webp)
Nothing Phone (3a) Lite [8GB RAM | 256GB ROM]
RM1,199.00
| COLOUR | Black, White |
|---|
You may also like…
-

Kaizen Screen Protector for Smartphones only
RM39.00 – RM159.00

![0068107_nothing-phone-3a-lite-8gb-ram-256gb-rom Nothing Phone (3a) Lite [8GB RAM | 256GB ROM]](https://pakaidulu.directd.com.my/wp-content/uploads/2026/04/0068107_nothing-phone-3a-lite-8gb-ram-256gb-rom-100x100.webp)
![0068106_nothing-phone-3a-lite-8gb-ram-256gb-rom_600 Nothing Phone (3a) Lite [8GB RAM | 256GB ROM]](https://pakaidulu.directd.com.my/wp-content/uploads/2026/04/0068106_nothing-phone-3a-lite-8gb-ram-256gb-rom_600-100x100.webp)
![GALAXY A34 5G Awesome Lime (2) Samsung Galaxy A34 5G [8GB RAM | 256GB ROM]](https://pakaidulu.directd.com.my/wp-content/uploads/2023/06/GALAXY-A34-5G-Awesome-Lime-2-300x300.jpg)
![0050901_oneplus-10-pro-5g-12gb-ram-256gb-rom-promo-price-rm3499-only OnePlus 10 Pro 5G [12GB RAM | 256GB ROM]](https://pakaidulu.directd.com.my/wp-content/uploads/2023/06/0050901_oneplus-10-pro-5g-12gb-ram-256gb-rom-promo-price-rm3499-only-300x300.jpeg)
![0051107_oneplus-10t-5g-16gb-ram256gb-rom-5-freebies-rm200-rebate OnePlus 10T 5G [16GB RAM/256GB ROM]](https://pakaidulu.directd.com.my/wp-content/uploads/2023/06/0051107_oneplus-10t-5g-16gb-ram256gb-rom-5-freebies-rm200-rebate-300x300.png)

Reviews
There are no reviews yet.