| Band | 5G (subject to sim card compatibility) / 4G / LTE |
| Dimension | 163.65 mm × 76.80 mm × 8.28 mm, 221g ( Zen) | 163.65 mm × 76.80 mm × 8.17 mm, 220g (Legend) |
| Processor Type | Snapdragon® 8 Elite Gen 5 Mobile Platform |
| No of Cores | Octa Core |
| RAM | 16GB LPDDR5X Ultra |
| Internal Storage | 512GB |
| Display (inches) | 6.85 inches AMOLED, Refresh Rate 144 Hz, Peak Brightness 6000 nits |
| Resolution (px) | 3168 × 1440 |
| Rear Camera | 50 MP Sony 3x Periscope Camera Sony IMX882 ultra-sensing sensor | 50 MP Ultra-Stable Main Camera Sony IMX921 | 50 MP Ultra Wide-Angle Camera |
| Front Camera | 32MP |
| Operating System | Android 16, OriginOS 6 |
| Sim | Dual SIM |
| Battery Capacity | 7000 mAh, Charging Power 100W |
![iQOO-15-Legend iQOO 15 [16GB RAM | 512GB ROM]](https://pakaidulu.directd.com.my/wp-content/uploads/2025/12/iQOO-15-Legend-600x600.jpg)
iQOO 15 [16GB RAM | 512GB ROM]
RM3,899.00 – RM4,058.00
Key Features:
• Snapdragon 8 Elite Gen 5
• Supercomputing Chip Q3
• 2K M14 LEAD AMOLED Display
• Ultra-Large 8K VC Cooling System
• 7000mAh Silicon Anode Battery
• 100W FlashCharge
| COLOUR | Legend, Zen |
|---|---|
| KAIZEN SCREEN PROTECTOR | None, Stage 1 – Clear, Stage 2 – Clear, Stage 2 – Matte, Stage 2 – Blue Ray, Stage 3 – Clear, Stage 3 Privacy |
| FREE | iQOO 15 Casing, iQOO Buds Air |
You may also like…
-

Kaizen Screen Protector for Smartphones only
RM39.00 – RM159.00


![0062223_tecno-camon-30s-8gb-ram-256gb-rom TECNO CAMON 30S [8GB RAM | 256GB ROM]](https://pakaidulu.directd.com.my/wp-content/uploads/2025/01/0062223_tecno-camon-30s-8gb-ram-256gb-rom-300x300.jpeg)
![redmi-note-14_Mist-Purple Redmi Note 14 [8GB RAM | 256GB ROM]](https://pakaidulu.directd.com.my/wp-content/uploads/2025/01/redmi-note-14_Mist-Purple-300x300.jpg)
![0049687_new-rog-phone-6-diablo-immortal-edition-16gb-ram-512gb-rom ASUS ROG Phone 6 Diablo Immortal Edition [16GB RAM | 512GB ROM]](https://pakaidulu.directd.com.my/wp-content/uploads/2023/06/0049687_new-rog-phone-6-diablo-immortal-edition-16gb-ram-512gb-rom-300x300.jpeg)
Reviews
There are no reviews yet.