| Band | 5G (subject to sim card compatibility) / 4G / LTE |
| Processor Type | MediaTek Dimensity 6300 5G |
| No of Cores | Octa Core |
| RAM | 6GB (Expand RAM up to 12GB) |
| Internal Storage | 128GB |
| Display (inches) | 120Hz 6.67” HD+ Hole Screen |
| Resolution (px) | 720*1600 |
| Rear Camera | 108MP, Rear Triple Flash |
| Front Camera | 8 MP |
| Operating System | Android 14 |
| Sim | Dual SIM |
| Battery Capacity | 5000mAh, 18W Fast Charge |
![0062219_tecno-spark-30-5g-6gb-ram-128gb-rom TECNO Spark 30 5G [6GB RAM | 128GB ROM]](https://pakaidulu.directd.com.my/wp-content/uploads/2025/01/0062219_tecno-spark-30-5g-6gb-ram-128gb-rom-600x600.jpeg)
![0062220_tecno-spark-30-5g-6gb-ram-128gb-rom TECNO Spark 30 5G [6GB RAM | 128GB ROM]](https://pakaidulu.directd.com.my/wp-content/uploads/2025/01/0062220_tecno-spark-30-5g-6gb-ram-128gb-rom-600x600.jpeg)
![0062221_tecno-spark-30-5g-6gb-ram-128gb-rom TECNO Spark 30 5G [6GB RAM | 128GB ROM]](https://pakaidulu.directd.com.my/wp-content/uploads/2025/01/0062221_tecno-spark-30-5g-6gb-ram-128gb-rom-600x600.jpeg)
TECNO Spark 30 5G [6GB RAM | 128GB ROM]
RM549.00 – RM708.00
| COLOUR | Midnight Shadow, Aurora Cloud, Azure Sky |
|---|---|
| KAIZEN SCREEN PROTECTOR | None, Stage 1 – Clear, Stage 2 – Clear, Stage 2 – Matte, Stage 2 – Blue Ray, Stage 3 – Clear, Stage 3 Privacy |
You may also like…
-

Kaizen Screen Protector for Smartphones only
RM39.00 – RM159.00

![0062219_tecno-spark-30-5g-6gb-ram-128gb-rom TECNO Spark 30 5G [6GB RAM | 128GB ROM]](https://pakaidulu.directd.com.my/wp-content/uploads/2025/01/0062219_tecno-spark-30-5g-6gb-ram-128gb-rom-100x100.jpeg)
![0062220_tecno-spark-30-5g-6gb-ram-128gb-rom TECNO Spark 30 5G [6GB RAM | 128GB ROM]](https://pakaidulu.directd.com.my/wp-content/uploads/2025/01/0062220_tecno-spark-30-5g-6gb-ram-128gb-rom-100x100.jpeg)
![0062221_tecno-spark-30-5g-6gb-ram-128gb-rom TECNO Spark 30 5G [6GB RAM | 128GB ROM]](https://pakaidulu.directd.com.my/wp-content/uploads/2025/01/0062221_tecno-spark-30-5g-6gb-ram-128gb-rom-100x100.jpeg)
![HUAWEI-Mate50-Pro-Orange HUAWEI Mate50 Pro | Mate 50 Pro | Kunlun Glass Edition [8GB RAM | 512GB ROM]](https://pakaidulu.directd.com.my/wp-content/uploads/2023/07/HUAWEI-Mate50-Pro-Orange-300x300.jpg)
![HONOR-X5-Midnight-Black (2) HONOR X5 [2GB RAM | 32GB ROM]](https://pakaidulu.directd.com.my/wp-content/uploads/2023/07/HONOR-X5-Midnight-Black-2-300x300.jpg)
![0051107_oneplus-10t-5g-16gb-ram256gb-rom-5-freebies-rm200-rebate OnePlus 10T 5G [16GB RAM/256GB ROM]](https://pakaidulu.directd.com.my/wp-content/uploads/2023/06/0051107_oneplus-10t-5g-16gb-ram256gb-rom-5-freebies-rm200-rebate-300x300.png)
![0049687_new-rog-phone-6-diablo-immortal-edition-16gb-ram-512gb-rom ASUS ROG Phone 6 Diablo Immortal Edition [16GB RAM | 512GB ROM]](https://pakaidulu.directd.com.my/wp-content/uploads/2023/06/0049687_new-rog-phone-6-diablo-immortal-edition-16gb-ram-512gb-rom-300x300.jpeg)
Reviews
There are no reviews yet.